Յունիբանկը թողարկել է 3.9 մլրդ դրամի բաժնետոմս
Յունիբանկը հայտարարել է 3.9 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով սովորական բաժնետոմսերի նոր թողարկման մասին։ Մինչև 2026 թվականի սեպտեմբերի 9-ը բանկը նախատեսում է տեղաբաշխել 10 մլն բաժնետոմս։
2015 թվականին իրականացված IPO-ից ի վեր Յունիբանկի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է շուրջ 70%-ով։ Նոր թողարկման մեկ բաժնետոմսի տեղաբաշխման գինը կազմում է 390 ՀՀ դրամ։ Բաժնետոմսերը կարող են ձեռք բերել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք՝ բանկի ցանկացած մասնաճյուղում։ Ներդրման նվազագույն ծավալը կազմում է 1,014,000 ՀՀ դրամ։
Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից հետո բանկը նախատեսում է դիմել Հայաստանի ֆոնդային բորսա (AMX)՝ բաժնետոմսերը B ցուցակում ներառելու համար, քանի որ ազատ շրջանառության մեջ գտնվող բաժնետոմսերի (free float) մասնաբաժինն արդեն գերազանցում է 10%-ը։
2024 թվականի համար Յունիբանկը բաժնետերերին տրամադրեց 7.8 մլրդ ՀՀ դրամի շահութաբաժիններ, ինչը գրեթե երկու անգամ գերազանցեց նախորդ տարվա ցուցանիշը: Մինչև այս տարվա հունիսի վերջ կկայանա Յունիբանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը, որի ընթացքում նախատեսվում է հաստատել 2025 թվականի շահութաբաժինների չափը։
2026 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով Յունիբանկն ապահովել է 1.8 մլրդ դրամ զուտ շահույթ։ Բանկի ակտիվները կազմել են 395 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ վարկային ներդրումները՝ 274 մլրդ ՀՀ դրամ։ Յունիբանկը Հայաստանում առաջին բանկն էր, որը ներդրեց արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սկորինգի համակարգ։ Բանկը POS վարկավորման ծավալով երկրի առաջատար հինգ բանկերի շարքում է և զբաղեցնում է առաջատար դիրք տրամադրված POS վարկերի քանակով։
Վարկային պորտֆելի որակի և շահութաբերության էական բարելավման արդյունքում Moody’s-ը Յունիբանկին շնորհել է երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ՝ «կայուն» կանխատեսմամբ։
Բաժնետոմսերի Ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. մայիսի 13-ի Թիվ N 1/210Ա որոշմամբ և հրապարակվել բանկի կայքում՝ www.unibank.am

Since its IPO in 2015, the value of Unibank shares has increased by approximately 70%. The placement price of one share in the new issue is AMD 390. Both individuals and legal entities can purchase shares at any branch of the bank. The minimum investment amount is AMD 1,014,000.
After the placement of the shares, the bank plans to apply to the Armenia Securities Exchange (AMX) for the shares to be included in the B listing, as the free float already exceeds 10%.
Unibank consistently implements a dividend policy aimed at ensuring shareholder returns while maintaining sustainable growth and sufficient capital for the bank’s long-term development. Dividends for 2024 nearly doubled compared to the previous year, reaching AMD 7.8 billion. By the end of June, Unibank’s Annual General Meeting of Shareholders will take place, during which dividends for 2025 are expected to be approved.
According to the results of the first quarter of 2026, Unibank recorded a net profit of AMD 1.8 billion. The bank’s assets amounted to MD 395 billion, the loan portfolio - AMD 274 billion. Unibank became the first bank in Armenia to implement an artificial intelligence-based credit scoring system. The bank ranks among the country’s top five leaders in POS lending volume and holds a leading position in the number of issued POS loans.
Due to the significant improvement in the quality of its loan portfolio and profitability, Moody's assigned Unibank a B1 long-term deposit rating with a "stable" outlook.
The share issue prospectus was registered by Decision No. 1/210A of the Governor of the Central Bank of Armenia dated May 13, 2026 and is available on the bank’s website: www.unibank.am