Moody’s-ը IDBank-ի վարկանիշային հեռանկարը փոխել է դրականի
Moody’s Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը բարելավել է IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշների հեռանկարը՝ այն «կայուն»-ից փոխելով «դրականի»։
Moody’s changes the outlook on IDBank’s ratings to positiveՀիշեցնենք, որ վերջերս Moody’s-ը վերահաստատել էր IDBank-ի երկարաժամկետ ավանդային վարկանիշը՝ Ba3, ինչպես նաև Բանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) և ճշգրտված BCA-ն՝ ba3 մակարդակում՝ ընդգծելով Բանկի կապիտալի և իրացվելիության ամուր բուֆերները, բարձր շահութաբերությունն ու ակտիվների որակի շարունակական բարելավումը։
Դրական հեռանկարն արտացոլում է Հայաստանում գործառնական միջավայրի բարելավումը, որը կարող է նպաստել Բանկի վարկանիշների հետագա բարձրացմանը։ Moody’s-ի գնահատմամբ՝ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում IDBank-ը կպահպանի վճարունակության և իրացվելիության բարձր մակարդակը։
Նշենք, որ IDBank-ի երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը և վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) գտնվում են նույն մակարդակում, ինչ ՀՀ սուվերեն թողարկողի վարկանիշն է։

Moody’s changes the outlook on IDBank’s ratings to positive
Moody’s Ratings has changed the outlook on IDBank’s long-term deposit ratings to positive from stable.
It should be recalled that Moody’s recently affirmed IDBank’s long-term deposit ratings at Ba3, as well as the Bank’s ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) and Adjusted BCA, highlighting its solid capital and liquidity buffers, high profitability and continued improvement in asset quality.
The positive outlook reflects the improving operating environment in Armenia, which could contribute to a further upgrade of the Bank’s ratings. According to Moody’s, IDBank will maintain strong solvency and liquidity over the next 12–18 months.
IDBank's long-term deposit ratings and Baseline Credit Assessment (BCA) are at the same level as the sovereign issuer rating of Armenia.