Հրապարակման մեջ նշվում է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը հայտնվել է միջազգային ներդրողների ուշադրության կենտրոնում, իսկ երկրի բանկային համակարգը դիտարկվում է որպես կայունության և վստահության կարևոր հենասյուն։ Այդ գործընթացում առանձնահատուկ ուշադրություն է գրավել IDBank-ը՝ որպես տեխնոլոգիական լուծումների և ֆինանսական նորարարությունների առաջատարներից մեկը։
«Մենք տեսնում ենք աճող հետաքրքրություն ինչպես տեղական, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների կողմից, որոնք ոգեշնչված են ապագա կայունության և նոր տնտեսական հնարավորությունների հեռանկարով», — նշել է IDBank-ի Վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը Los Angeles Times-ին տված հարցազրույցում՝ ընդգծելով նաև բանկի վերջին տարիների արագ աճն ու զարգացման ռազմավարությունը։
IDBank-ի միջազգային զարգացման կարևոր քայլերից մեկը դարձել է ԱՄՆ մուտքը։ Բանկը ստացել է թույլտվություն՝ Միացյալ Նահանգներում ներկայացուցչություն բացելու համար։ Այն արդեն սկսել է գործել Գլենդել քաղաքում՝ աշխարհի ամենամեծ հայկական համայնքներից մեկի կենտրոնում։
Los Angeles Times-ը գրում է, որ այս ներկայացուցչությունը կարող է դառնալ կարևոր ֆինանսական կամուրջ Հայաստանի և սփյուռքի միջև՝ ամրապնդելով երկրի կապը միջազգային շուկաների հետ։ ԱՄՆ-ում գործող գրասենյակը կներկայացնի IDBank-ի ծառայությունները՝ հնարավորություն տալով հետաքրքրված անձանց ավելի հեշտությամբ օգտվել բանկային առաջարկներից․ օրինակ՝ հեռավար բացել հաշիվ, ձեռք բերել անշարժ գույք Հայաստանում կամ օգտվել այլ ֆինանսական ծառայություններից։
Հոդվածում հատուկ ընդգծվում է նաև բանկի թվային ռազմավարությունը։ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ թվային հասանելիությունը եղել է IDBank-ի հաջողության առանցքային գործոնը․ «Հայաստանի քաղաքացիները, նույնիսկ նրանք, ովքեր բնակվում են արտերկրում, կարող են դառնալ բանկի հաճախորդներ 100% առցանց եղանակով»։
Վերջին տարիներին IDBank-ը զգալի ներդրումներ է կատարել տեխնոլոգիաների, թվային հարթակների և մարդկային ռեսուրսների զարգացման մեջ՝ ընտրելով օրգանական աճի մոդել։ Արդյունքում բանկի ակտիվ հաճախորդների թիվն ընդամենը հինգ-վեց տարվա ընթացքում աճել է 10 հազարից մինչև շուրջ 400 հազար։
IDBank-ն այսօր ոչ միայն հաջողված բանկային բրենդ է Հայաստանում, այլև օրինակ, թե ինչպես կարող է տեխնոլոգիաների և նորարարության վրա հիմնված ֆինանսական հաստատությունը դուրս գալ միջազգային հարթակ և ամրապնդել Հայաստանի կապը համաշխարհային ֆինանսական համակարգի հետ։

IDBank Goes Global: Mher Abrahamyan's Interview with the Los Angeles Times
The prestigious American publication Los Angeles Times has spotlighted Armenia’s IDBank, highlighting the bank’s rapid growth, its successful digital transformation, and a new phase of international expansion.
The publication notes that in recent years Armenia has increasingly attracted the attention of international investors, while the country’s banking sector is widely regarded as a key pillar of stability and trust. In this context, IDBank has drawn particular attention as one of the leaders in technological solutions and financial innovation.
“ We see growing interest from both local and international investors, who are encouraged by the prospects of long-term stability and new economic opportunities,” said Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank, in an interview with the Los Angeles Times, also highlighting the bank’s rapid growth and its development strategy.
One of the key milestones in IDBank’s international expansion has been its entry into the United States. The bank has received authorization to open a representative office in the country, which has already began operations in Glendale – at the heart of one of the world’s largest Armenian communities.
Los Angeles Times states that the representative office could become an important financial bridge between Armenia and the diaspora, strengthening the country’s ties with international markets. The U.S. based office will represent IDBank’s services making it easier for individuals to take advantage of the bank’s offerings – for example, to open accounts remotely, purchase real estate in Armenia, or access other financial services.
The article also places special emphasis on the bank’s digital strategy. According to Mher Abrahamyan, digital accessibility has been a key factor behind IDBank’s success: “Armenian citizens, even those living abroad, can become the bank’s customers entirely online.”
In recent years, IDBank has made significant investments in technology, digital platforms and the development of human resources, choosing an organic growth model. As a result, the number of the bank's active customers has grown from 10.000 to 400.000 in just five to six years.
Today, IDBank is not only a successful banking brand in Armenia, but also an example of how a financial institution built on technology and innovation can step onto the international stage and strengthen Armenia's connection to the global financial system.