Սույն թվականի հունիսի 12-ին տեղի ունեցավ Հայէկոնոմբանկի տարեկան ժողովը, որին մասնակցում էին Բանկի բաժնետերերը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները, գործընկերները և հաճախորդները:
Բանկի ղեկավարությունը, պահպանելով հաշվետվողականության և թափանցիկության սկզբունքը, անդրադարձավ նախորդ տարվա հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներին, որոնց աճը պայմանավորված է եղել նորարարական ծառայությունների ներդրմամբ և պրոֆեսիոնալ լուծումներով։ Հատկապես կարևորվեց AEB Mobile հավելվածում «imID» համակարգով նույնականացման հնարավորությունը, «AEB-Լիզինգ», «Խնայողական հաշիվ» պրոդուկտների ներդրումը, «Mastercard World» քարտատեսակի թողարկումը, AEB Mobile և AEB Online համակարգերում Բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսերի ձեռքբերման հասանելիությունը, ինչպես նաև ArcaQR համակարգին միանալու փաստը:
Հիմնական ցուցանիշների գծով Հայէկոնոմբանկը պահպանել և բարելավել է իր դիրքերը ՀՀ բանկային շուկայում:
Բանկի գործունեության հիմնական ֆինանսական արդյունքը՝ տարվա շահույթը, կազմել է 12.6 մլրդ դրամ՝ աճելով նախորդ տարվա համեմատ 39.0%-ով, ինչը լավ նախապայման է առաջիկա զարգացման ծրագրերի արդյունավետ իրագործման համար:
Բանկի ակտիվները 2025 թվականին նախորդ տարվա համեմատ աճել են 14.6%-ով, հաճախորդներին տրված վարկերը և փոխատվությունները՝ 17.3%-ով՝ կազմելով 401.2 մլրդ դրամ, ընդ որում՝ Բանկի վարկային պորտֆելը պահպանել է արդեն ավանդական դարձած բարձր որակը. ստանդարտ վարկերը տարեվերջին կազմել են պորտֆելի 98.8%-ը:
Հաշվետու տարում հաճախորդների նկատմամբ պարտավորություններն աճել են 9.4%-ով` կազմելով 209.4 մլրդ դրամ, որի հիմքում ընկած է Հայէկոնոմբանկի, հաճախորդների և գործընկերների միջև ձևավորված երկարատև փոխշահավետ համագործակցությունը։
Նույն ժամանակահատվածում 15%-ով աճել է նաև Բանկի ընդհանուր կապիտալը՝ հիմնականում կուտակված շահույթի հաշվին` կազմելով 88.9 մլրդ դրամ:
Դրական փոփոխությունների շարքում ուշագրավ է նաև միջազգային գործընկերների հետ շարունակվող սերտ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում 2025թ. Բանկը միջազգային ֆինանսավարկային կառույցների հետ կնքել է 126.5 մլն ԱՄՆ դոլարի, 6 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի և 5.75 մլրդ դրամի վարկային պայմանագրեր, որոնցով ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանի միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների, «կանաչ» նախագծերի, կին և երիտասարդ ձեռներեցների, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորմանը և զարգացմանը:
Բանկի հաջողություններն ու ձեռքբերումներն իրենց արտացոլումն են գտել նաև տարվա ընթացքում հեղինակավոր միջազգային կառույցների կողմից շնորհված մրցանակներում, մասնավորապես՝ Ասիական զարգացման բանկի կողմից Սինգապուրում Հայէկոնոմբանկին շնորհվել է «2025թ. առաջատար գործընկեր բանկ Հայաստանում» հերթական մրցանակը, ավստրիական Raiffeisen Bank International AG-ի կողմից արժանացել է «Միջազգային փոխանցումների որակի գերազանցություն 2025» մրցանակին, իսկ Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհրդի կողմից Հայէկոնոմբանկն արժանացել է «Առաջատար ՓՄՁ բանկ Հայաստանում» մրցանակին:
Հատկանշական է, որ Բանկի զարգացման հեռանկարների ու բաժնետերերի շահերի համատեքստում 2026 թվականին վճարվող շահաբաժինն ավելի քան 2.5 անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա վճարված շահաբաժնի չափը ։
Հայէկոնոմբանկը, կարևորելով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը, 2025 թվականին շուրջ 270 մլն դրամ ուղղել է կրթական, մշակութային, առողջապահական և սոցիալական ոլորտների աջակցության ծրագրերին։
Հատկանշական է, որ Բանկը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության համատեքստում մեկնարկում է նոր համագործակցություն «Նազիկ Ավդալյան» սպորտի զարգացման հիմնադրամի հետ՝ որպես պրոֆեսիոնալ սպորտի և առողջ ապրելակերպի մշակույթի խթանում։ Հիմնադրամը պետության աջակցությամբ կառուցելու է «ՆԱՎ» մարզակրթական կենտրոնը, իսկ Հայէկոնոմբանկի հետ նախատեսում է անցկացնել ծանրամարտի մրցույթ Հայաստանում։
Միջոցառման շրջանակում ամփոփվեցին նաև «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի հետ դեռևս նախորդ տարի մեկնարկած ծրագրի արդյունքները: Նախաձեռնությունն ուղղվել է Կենտրոնի առանցքային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, ինչպես նաև ունեցել է կրթական և սոցիալական կարևոր բաղադրիչ, որի շրջանակում իրականացվել են դասընթացներ 32 զինհաշմանդամների համար, և նրանց մի մասը հաջողությամբ աշխատանքի է անցել Բանկում:
Հայէկոնոմբանկը հաստատակամորեն շարունակում է իր գործունեությունն իրականացնել՝ որպես կայուն, վստահելի և հեռանկարային ֆինանսական կազմակերպություն՝ նպաստելով բանկային համակարգի արդյունավետ զարգացմանը, իսկ Բանկի գործունեության հիմքում բաժնետերերի, հաճախորդների և աշխատակիցների շահերի համադրումն է։

Armeconombank Reviews the Financial Year
The 2025 financial year has been highly productive for Armeconombank’s stakeholders, as evidenced by the milestones and achievements reached collaboratively by the Bank, its team, customers, and partners.
On June 12 of this year, Armeconombank held its Annual Meeting, attended by the Bank’s shareholders, representatives of the Central Bank of Armenia, partners, and customers.
Upholding the principles of accountability and transparency, the Bank's management reviewed the key financial indicators of the past year. The growth in these metrics was driven by the introduction of innovative services and professional solutions. Key highlights included the integration of the "imID" identification system within the AEB Mobile application, the launch of "AEB-Leasing" and "Savings Account" products, the introduction of the "Mastercard World" card, and enabling access to purchase Bank-issued bonds via the AEB Mobile and AEB Online platforms. The Bank's integration into the ArcaQR system was also highly emphasized.
In terms of core performance metrics, Armeconombank successfully maintained and strengthened its position within the Armenian banking market.
The Bank's primary financial outcome - annual profit - reached AMD 12.6 billion, marking a substantial 39.0% increase compared to the previous year. This robust growth establishes a solid foundation for the effective execution of upcoming development projects.
In 2025, the Bank's assets grew by 14.6% year-on-year, while loans and advances to customers increased by 17.3%, totaling AMD 401.2 billion. Notably, the Bank's loan portfolio maintained its traditionally high quality, with standard loans accounting for 98.8% of the total portfolio at year-end.
During the reporting year, liabilities to customers grew by 9.4% to AMD 209.4 billion, a growth rooted in the long-term, mutually beneficial cooperation established between Armeconombank, its clients, and partners.
Over the same period, the Bank's total equity increased by 15%, primarily driven by retained earnings, reaching AMD 88.9 billion.
Among the positive developments, the ongoing close cooperation with international partners was highly notable. As a result, in 2025, the Bank signed loan agreements with international microfinance and financial institutions totaling USD 126.5 million, USD 6 million equivalent in AMD, and AMD 5.75 billion. The attracted funds will be channeled toward financing and developing micro, small, and medium enterprises (MSMEs), "green" projects, women and youth entrepreneurs, as well as the agricultural sector in Armenia.
The Bank's successes and achievements were also reflected in the awards bestowed by prestigious international institutions during the year. Specifically, the Asian Development Bank awarded Armeconombank the "Leading Partner Bank in Armenia 2025" title in Singapore, Raiffeisen Bank International AG of Austria awarded Bank “ Payment Quality Recognition 2025” in recognition of its outstanding quality in processing international payment transactions, while the International Business Relations Support Council named Armeconombank the "Leading SME Bank in Armenia."
It is noteworthy that, in the context of the Bank’s growth prospects and the interests of its shareholders, the dividend to be distributed in 2026 exceeds the dividend paid in the previous year by more than 2.5 times.
Emphasizing Corporate Social Responsibility (CSR), Armeconombank allocated around AMD 270 million in 2025 to support various educational, cultural, healthcare, and social initiatives.
Significantly, within the framework of its CSR efforts, the Bank is launching a new partnership with the "Nazik Avdalyan" Sports Development Foundation to promote professional sports and a culture of healthy living.
With state support, the Foundation will establish the NAV Sports and Education Center and, in cooperation with Armeconombank, plans to organize a weightlifting competition in Armenia.
Within the framework of the event, the outcomes of the program launched last year in partnership with the "Zinvori Tun" Rehabilitation Center were also summarized. The initiative was directed toward enhancing the Center’s core infrastructure and featured pivotal educational and social components. Under this framework, specialized training courses were conducted for 32 wounded and disabled veterans, several of whom have already been successfully integrated into the Bank's workforce.
Armeconombank steadfastly continues to operate as a stable, reliable, and forward-looking financial institution, contributing to the efficient development of the banking system. The core of the Bank's operations remains the harmonious alignment of the interests of its shareholders, customers, and employees.