Համագործակցության մեկնարկից ի վեր ԱրարատԲանկի կողմից իրականացված ֆինանսական աջակցությունը կազմել է շուրջ 40 մլն ՀՀ դրամ։
Սակայն թվերի ետևում իրական պատմություններ են՝ վերականգնված ճակատագրեր, ոտքի կանգնեցնող բարեգործական նախաձեռնություններ ու ծրագրեր, որոնց շարքում են «Մենք ու Մունք» հայկական ջազի և շախմատի երեկոն, «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան», «Aznavour 100», «Պատմություն և ջազ» բարեգործական համերգները, բարեգործական վերելքներ դեպի Արագած և Աղավնո լեռ, «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» ինտելեկտուալ բարեգործական մրցաշարերը, «Կանայք հանուն կրթության» բարեգործական նախաճաշերը։
Գործունեության 5 տարվա ընթացքում հիմնադրամն ունեցել է 172 շահառու եւ ավելի քան 100 նախագիծ։
ԱրարատԲանկի ու «4090 Բարեգործական» հիմնադրամի համագործակցությունը վստահաբար ծառայել է նպատակին և իրականացրել հիմնադրամի առաքելությունը, այն է՝ կրթության միջոցով փոխել պատերազմի մասնակից տղաների կյանքի որակը։
Ամփոփիչ միջոցառման արդյունքում հավաքագրված 12,500,000 ՀՀ դրամը ուղղվել է 2025-2026թթ․ ուստարվա երկրորդ կիսամյակի կրթավճարների տրամադրմանը։
«ԱրարատԲանկի հետ մեր բազմամյա համագործակցությունը վերածվել է իրական ռազմավարական գործընկերության՝ հիմնված վստահության, թափանցիկության, հետևողականության և ընդհանուր արժեքների վրա։ ԱրարատԲանկի շարունակական ներգրավվածությունը մեզ հնարավորություն է տվել կյանքի կոչել ոչ միայն կրթական, այլև հանրային ներգործություն ունեցող բազմաթիվ նախաձեռնություններ։ Մենք խորապես գնահատում ենք այդ վստահությունն ու միասնական տեսլականը, որը տարիների ընթացքում դարձել է կայուն փոփոխության հիմք», - նշել է «4090 Բարեգործական» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Իրինա Փահլևանյանը։
«Անմնացորդ նվիրում գաղափարին՝ այսպես կբնութագրեմ ԱրարատԲանկի և «4090 Բարեգործական» հիմնադրամի միջև այս 5 տարվա ռազմավարական համագործակցությունը։ Ամփոփիչ համերգն ինքնին դարձավ ամենախոսուն ապացույցը. բեմում կանգնած տղաները ցույց տվեցին, որ իրենցից յուրաքանչյուրն իր մեջ կրում է անկրկնելի լույս ու ներուժ, որն արժե տեսնել, գնահատել և սատարել։ Հինգ տարիների ընթացքում իրականացված ծրագրերը, թերևս, ամենից առաջ ծառայեցին մեկ նպատակի՝ կրթության միջոցով օգնել շահառուներին հավատալ և վերագտնել առաջ շարժվելու ուժը», - նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Մհեր Անանյանը։

Years ago, when AraratBank joined the initiative aimed at supporting the education of students who had served as defenders of our homeland, it was difficult to foresee that cooperation established with the 4090 Charity Foundation would evolve into a strategic partnership dedicated to ensuring the continuous education of veterans of the 4-day and 44-day wars. Today, the Foundation’s beneficiaries have not only regained a sense of purpose, but are also actively engaged across various social and professional spheres, contributing their knowledge and expertise to the development of our country.
Since the inception of the partnership, AraratBank has provided financial support totaling around AMD 40 million.
However, behind these figures lie real stories - restored lives, impactful charitable initiatives and programs that have helped people get back on their feet, among which are: the "Menq u Munq" Armenian jazz and chess evening, the "Symphonic Mansuryan," "Aznavour 100," and "History and Jazz" charity concerts, charitable ascents to Mount Aragats and Mount Aghavno, the "What?, Where?, When?" intellectual charity tournaments, and the "Women for Education" charity breakfasts.
Over the five years of its activities, the Foundation has supported 172 beneficiaries and implemented more than 100 projects.
The collaboration between AraratBank and the 4090 Charity Foundation has undoubtedly served its purpose and fulfilled the Foundation’s mission - to improve the quality of life of war veterans through education.
The AMD 12,500,000 raised through the closing event has been allocated toward covering tuition fees for the second semester of the 2025–2026 academic year.
"Our long-standing collaboration with AraratBank has grown into a truly strategic partnership, built on trust, transparency, consistency, and shared values. AraratBank's continued engagement has enabled us to bring to life not only educational initiatives, but also numerous programs with broader social impact. We deeply value that trust and shared vision, which over the years has become the foundation of lasting change," said Irina Pahlevanyan, Executive Director of the 4090 Charitable Foundation.
“Unwavering commitment to the idea - this is how I would describe the five-year strategic partnership between AraratBank and the 4090 Charity Foundation. The closing event itself became the most compelling testament to this commitment: the young men on stage demonstrated that each of them carries a unique light and potential worthy of recognition, appreciation, and support. Over the past five years, the programs implemented have, above all, served a single purpose - to help beneficiaries, through education, believe in themselves and rediscover the strength to move forward,” said Mher Ananyan, Chairman of the Executive Board and Chief Executive Officer at AraratBank.