Apricot Capital-ի աջակցությամբ՝ «Ջութակ նվագելու արվեստը» գիրքը թարգմանվել է հայերեն և անվճար տրամադրվել երաժշտական դպրոցներին
դեկտեմբեր 25, 2025
Apricot Capital-ի աջակցությամբ՝ «Ջութակ նվագելու արվեստը» գիրքը թարգմանվել է հայերեն
Apricot Capital-ը, հավատարիմ մնալով իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) հանձնառությանը, «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի և Balchug Capital-ի հետ համատեղ աջակցել է «Պրիմավերա» բարեգործական հիմնադրամի կողմից նախաձեռնած կրթամշակութային խոշոր նախագծի իրականացմանը:
Նախագծի շրջանակում պատմության մեջ առաջին անգամ հայերեն է թարգմանվել և հրատարակվել աշխարհահռչակ ջութակահար և մանկավարժ Կարլ Ֆլեշի «Ջութակ նվագելու արվեստը» հիմնարար ուսումնական աշխատությունը: Ծրագիրը, որն իրականացվում է «Պրիմավերա» բարեգործական հիմնադրամի կողմից, նպատակ ունի հայ երաժիշտներին և մանկավարժներին ապահովել համաշխարհային մակարդակի մասնագիտական գրականությամբ:
Նախագիծը մեկնարկեց 2025 թվականի դեկտեմբերի 24-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում կայացած «Ջութակ նվագելու արվեստը» խորագրով գալա համերգով: Երեկոյի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ միասին (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) ելույթ ունեցան մենակատարներ Մաքսիմիլիան Սիմոնը (Գերմանիա) և Արամ Բադալյանը (Հայաստան/Գերմանիա):
Աշխատությունն անվճար նվիրաբերվելու է Հայաստանի երաժշտական կրթական հաստատություններին: Գրքերի բաշխման աշխատանքներն իրականացնում է «Պրիմավերա» հիմնադրամը, որի պաշտոնական կայքում կարելի է ծանոթանալ նախագծի մանրամասներին:
Աշխատության առաջին օրինակներն արդեն իսկ նվիրաբերվել են Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիային, Գյումրու կոնսերվատորիային և Գյումրու երաժշտական քոլեջին:
Գրքի նվիրաբերությունները Հայաստանի այլ երաժշտական դպրոցներին ու քոլեջներին կշարունակվեն և կիրականացվեն 2026 թվականի առաջին կիսամյակում:
Ծրագրի շրջանակում «Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի, Apricot Capital-ի և Balchug Capital-ի ֆինանսավորմամբ Հայաստան է հրավիրվել նաև Կարլ Ֆլեշի «Ջութակ նվագելու արվեստը» աշխատության նոր հրատարակության խմբագիրը՝ գերմանացի անվանի ջութակահար Մաքսիմիլիան Սիմոնը, ով անվճար վարպետության դասեր կանցկացնի հայ պատանի ջութակահարների համար:
Իր ԿՍՊ այս համալիր ծրագրի միջոցով Apricot Capital-ը ձգտում է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանում դասական ջութակի դպրոցի զարգացման գործում՝ նպաստելով դասական երաժշտական կրթության որակի բարձրացմանը և գալիք սերունդների մասնագիտական աճին:
Էփրիքոթ Կապիտալը վերահսկվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից:
«Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամի մասին
«Ամարյան» բարեգործական հիմնադրամը հիմնադրվել է հայ գործարար և ներդրող, Balchug Capital-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիթ Ամարյանի և գործարար, Apricot Capital ներդրումային ընկերության հիմնադիր Վարդան Ամարյանի կողմից: Հիմնադրամն իրականացնում է կրթության, մշակույթի, սպորտի զարգացման և երիտասարդությանն ուղղված ծրագրեր:

"The Art of Violin Playing" translated into Armenian and provided for free to music schools with the support of Apricot Capital
December 25, 2025
For the first time in history, Carl Flesch’s seminal work, The Art of Violin Playing, has been translated and published in Armenian.
In line with its commitment to corporate social responsibility (CSR), Apricot Capital partnered with the Amaryan Charitable Foundation and Balchug Capital to support the implementation of a major educational and cultural project initiated by the Primavera Foundation of Armenia.
For the first time in history, Carl Flesch’s seminal work, The Art of Violin Playing, has been translated and published in Armenian. This project, initiated and implemented by the Primavera Foundation of Armenia, aims to provide Armenian musicians and educators with access to world-class professional literature in their native language.
The project officially launched on December 24, 2025, with a gala concert titled The Art of Violin Playing at the Aram Khachaturian Concert Hall. The evening featured the Armenian National Philharmonic Orchestra performing under the direction of Artistic Director and Principal Conductor Eduard Topchjan, along with renowned soloists Maximilian Simon (Germany) and Aram Badalyan (Armenia/Germany).
The book is being donated to music education institutions throughout Armenia free of charge. The book distribution logistics are managed by the Primavera Foundation. Further details regarding the project can be found on their official website.
The first copies of the book have been donated to the Komitas Yerevan State Conservatory, the Gyumri Conservatory, and the Gyumri Music College.
Donations to other music schools and colleges across Armenia will continue throughout the first half of 2026.
As part of the initiative funded by the Amaryan Charitable Foundation, Apricot Capital, and Balchug Capital, Maximilian Simon, the editor of the latest edition of The Art of Violin Playing and a distinguished German violinist, was invited to Armenia. He will conduct free master classes for young Armenian violinists.
Through this comprehensive CSR project, Apricot Capital seeks to contribute to the development of the classical violin school in Armenia, enhancing the quality of music education and fostering the professional growth of future generations.
Apricot Capital is regulated by the Central bank of Armenia.
About The Amaryan Charitable Foundation
The Amaryan Charitable Foundation was established by Armenian entrepreneur and investor David Amaryan, founder and CEO of Balchug Capital, and businessman Vardan Amaryan, founder of the investment company Apricot Capital. The Foundation implements programs focused on education, culture, sports development, and youth.