Telcell OJSC is positioning itself as Armenia’s national financial operator, has been confidently managing the flow of finances in the country since 2007, offering citizens services and products ranging from basic to innovative. Through the years, the Company has been committed to transforming the financial sector from cash to digital because they are convinced that modern technological solutions create new opportunities for both individuals and businesses.
Telcell’s products and services form a complete ecosystem, expanding the range of products and possibilities for users. As a fintech company, they partner with companies across the financial industry and beyond. A great example of such collaboration is the digital Telcell Visa card, which can be requested directly in the Telcell Wallet app. So now, the users can access a Visa card with no additional platforms and tools — just using the app they already have.
Prioritizing Armenia’s overall progress, Telcell undertakes large-scale projects with a social impact. One such project is the Yerevan transport unified ticketing system. As a visionary fintech partner, they provide payment and hardware solutions, introducing citizens to modern technologies and enhancing their daily habits.
Every Telcell product is designed with people in mind, ensuring both convenience and efficiency. Over the years, the company has continuously expanded the range of services to meet the users’ needs. Today, Telcell’s significant milestones and achievements inspire confidence not only among users but also partners.
• 2007 | The Central Bank of Armenia granted Telcell a license for money transfers, processing and clearing of payment instruments and payment-settlement documents
• 2007 | Telcell established Armenia’s first network of self-service payment acceptance terminals as a new business venture